Final Standing - Chess Vic Secondary Open tournament June 27th

Place

Name

Year

School

Score

Chess Vic State Finals Qualification

Certificate

Medals/Trophy

     

  1  

Jack P    

12  

Northcote High School        

7    

Secondary Open

High Distinction

Star of the Tournament trophy

     

  2  

Matthew L  

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

6    

Secondary Open

High Distinction

Year 9-10 Gold

     

  3  

Nick L    

12  

Lalor Secondary College      

6    

Secondary Open

High Distinction

Year 11-12 Gold

     

  4  

Rifky A    

12  

Footscray City College        

6    

Secondary Open

High Distinction

Year 11-12 Silver

     

  5  

Zoe J      

7    

Box Hill High School          

6    

Secondary Open & Secondary Girls

High Distinction

Girls Gold

     

  6  

Malachy P  

8    

Footscray City College        

5.5  

Secondary Open

Distinction

Year 7-8 Gold

     

  7  

Jayden Z  

10  

East Doncaster Secondary

5.5  

Secondary Open

Distinction

Year 9-10 Silver

     

  8  

Joseph H  

12  

Northcote High School        

5.5  

Secondary Open

Distinction

Year 11-12 Bronze

     

  9  

Daniel R  

9    

Albert Park College          

5    

Secondary Open

Distinction

Year 9-10 =Bronze

     

 10  

Aaron D    

7    

Box Hill High School          

5    

Secondary Open

Distinction

Year 7-8 Silver

     

 11  

Liam S    

8    

Lalor Secondary College      

5    

Secondary Open

Distinction

Year 7-8 =Bronze

     

 12  

Wen Bin L  

12  

East Doncaster Secondary

5    

Secondary Open

Distinction

      

 13  

Alan N    

12  

Suzanne Cory High School      

5    

Secondary Open

Distinction

 

     

 14  

Ryder T    

6    

Banyule Primary School        

5    

Secondary Open

Distinction

 

     

 15  

Thomas L  

9    

Northcote High School        

5    

Secondary Open

Distinction

Year 9-10 =Bronze

     

 16  

Sanjay R  

7    

Box Hill High School          

5    

Secondary Open

Distinction

Year 7-8 =Bronze

     

 17  

Albert L  

10  

East Doncaster Secondary

5    

Secondary Open

Distinction

Year 9-10 =Bronze

     

 18  

Xander B  

11  

Box Hill High School          

5    

Secondary Open

Distinction

      

 19  

Hugo W    

7    

Northcote High School        

5    

Secondary Open

Distinction

Year 7-8 =Bronze

     

 20  

Ethan R    

7    

East Doncaster Secondary

5    

Secondary Open

Distinction

Year 7-8 =Bronze

     

 21  

Elliot L  

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

5    

Secondary Open

Distinction

Year 9-10 =Bronze

     

 22  

Aidan C    

7    

East Doncaster Secondary

5    

Secondary Open

Distinction

Year 7-8 =Bronze

     

 23  

Damian P  

11  

East Doncaster Secondary

4.5  

Secondary Open

Credit

      

 24  

Benny N    

12  

Suzanne Cory High School      

4.5  

Secondary Open

Credit

      

 25  

Thuan V    

10  

Penleigh and Essendon Grammar  

4.5  

Secondary Open

Credit

      

 26  

James B    

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

4.5  

Secondary Open

Credit

      

 27  

Aaron U    

7    

East Doncaster Secondary

4.5  

Secondary Open

Credit

      

 28  

Zhenghao H

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

4.5  

Secondary Open

Credit

      

 29  

Tea M      

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

4    

Secondary Girls

Credit

Girls Silver

     

 30  

Tony L    

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

4    

 

Credit

      

 31  

Lewis T    

7    

Northcote High School        

4    

 

Credit

      

 32  

Daniel D  

7    

Albert Park College          

4    

 

Credit

      

 33  

James K    

7    

East Doncaster Secondary

4    

 

Credit

      

 34  

Edwyn L    

7    

East Doncaster Secondary

4    

 

Credit

      

 35  

Guo An L  

9    

East Doncaster Secondary

4    

 

Credit

      

36

James P    

8    

Footscray City College        

4    

 

Credit

      

 37  

Aidan B    

10  

Footscray City College        

4    

 

Credit

      

 38  

Timur N    

7    

Box Hill High School          

4    

 

Credit

      

 39  

Shalese T  

7    

Box Hill High School          

4    

Secondary Girls

Credit

Girls =Bronze

     

 40  

Grace Z    

8    

Box Hill High School          

4    

Secondary Girls

Credit

Girls =Bronze

     

 41  

Alyssa R  

8    

Penleigh and Essendon Grammar  

4    

Secondary Girls

Credit

Girls =Bronze

     

 42  

Brendan G  

9    

Suzanne Cory High School      

4    

 

Credit

      

 43  

Alex M    

8    

Northcote High School        

4    

 

Credit

      

 44  

Elizabeth W

8    

Mount Alexander College      

4    

Secondary Girls

Credit

Girls =Bronze

     

 45  

Shreshtha S

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

4    

Secondary Girls

Credit

Girls =Bronze

     

 46  

Mason N    

10  

Suzanne Cory High School      

4    

 

Credit

      

 47  

Ben M      

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

4    

 

Credit

      

 48  

Anthony N  

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

4    

 

Credit

      

 49  

Keona M    

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

4    

Secondary Girls

Credit

Girls =Bronze

     

 50  

Henry L    

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

4    

 

Credit

      

 51  

Antonio S  

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

4    

 

Credit

      

 52  

Harpreet S

12  

Lakeview Senior College      

4    

 

Credit

      

 53  

Shraddha T

10  

Penleigh and Essendon Grammar  

4    

Secondary Girls

Credit

Girls =Bronze

     

 54  

Lachlan T  

12  

Suzanne Cory High School      

3.5  

 

Participation

      

 55  

Isha T    

10  

Penleigh and Essendon Grammar  

3.5  

 

Participation

      

 56  

Chris C    

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

3    

 

Participation

      

 57  

Angus B    

7    

Northcote High School        

3    

 

Participation

      

 58  

Wesley S  

7    

East Doncaster Secondary

3    

 

Participation

      

 59  

Kisara P  

9    

Suzanne Cory High School      

3    

 

Participation

      

 60  

Vinoj M    

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

3    

 

Participation

      

 61  

Jeffrey N  

7    

Northcote High School        

3    

 

Participation

      

 62  

Ben M      

9    

Northcote High School        

3    

 

Participation

      

 63  

Danish B  

10  

Lakeview Senior College      

3    

 

Participation

      

 64  

Devin L    

8    

East Doncaster Secondary

3    

 

Participation

      

 65  

Lucy W    

7    

Box Hill High School          

3    

 

Participation

      

 66  

Jonathan W

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

3    

 

Participation

      

 67  

Billy W    

9    

Mount Alexander College      

3    

 

Participation

      

 68  

John M    

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

3    

 

Participation

      

 69  

Mouhamed T

7    

Lalor Secondary College      

3    

 

Participation

      

 70  

Thomas D  

8    

Albert Park College          

3    

 

Participation

      

 71  

Melissa A  

8    

Footscray City College        

3    

 

Participation

      

 72  

Faisal K  

12  

Lakeview Senior College      

3    

 

Participation

      

 73  

Nicholas P

7    

Lalor Secondary College      

3    

 

Participation

      

 74  

Jai B      

9    

Suzanne Cory High School      

3    

 

Participation

      

 75  

Ryan W    

7    

East Doncaster Secondary

3    

 

Participation

      

 76  

Leon N    

7    

Footscray City College        

3    

 

Participation

      

 77  

Rachit T  

8    

Box Hill High School          

3    

 

Participation

      

 78  

James G    

9    

Albert Park College          

3    

 

Participation

      

 79  

Khoa P    

7    

Lalor Secondary College      

3    

 

Participation

      

 80  

Andrew S  

8    

East Doncaster Secondary

3    

 

Participation

      

 81  

Luca A    

8    

East Doncaster Secondary

3    

 

Participation

      

 82  

Patrick N  

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

3    

 

Participation

      

 83  

Lachlan C  

7    

Footscray City College        

3    

 

Participation

      

 84  

Joshua H  

8    

Footscray City College        

2.5  

 

Participation

      

 85  

Innayat B  

8    

Penleigh and Essendon Grammar  

2.5  

 

Participation

      

 86  

Tina C    

8    

Footscray City College        

2.5  

 

Participation

      

 87  

Lucas V    

9    

Albert Park College          

2.5  

 

Participation

      

 88  

Lulu B    

8    

Footscray City College        

2.5  

 

Participation

      

 89  

Tom P      

8    

Footscray City College        

2    

 

Participation

      

 90  

Megan L    

8    

Northcote High School        

2    

 

Participation

      

 91  

Isaac E    

7    

Mount Alexander College      

2    

 

Participation

      

 92  

Ahmad E    

8    

East Doncaster Secondary

2    

 

Participation

      

 93  

Seth T    

11  

Lakeview Senior College      

2    

 

Participation

      

 94  

Oscar L    

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

2    

 

Participation

      

 95  

Tim V      

8    

Mount Alexander College      

2    

 

Participation

      

 96  

Ardi T    

7    

Lalor Secondary College      

2    

 

Participation

      

 97  

Nethuni M  

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

2    

 

Participation

      

 98  

Jack S    

11  

Lakeview Senior College      

2    

 

Participation

      

 99  

Darcy P    

9    

Northcote High School        

2    

 

Participation

      

 100

Menah B    

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

2    

 

Participation

      

 101

Sienna L  

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

2    

 

Participation

      

 102

Vidula M  

7    

Penleigh and Essendon Grammar  

1.5  

 

Participation

      

 103

Jessica P  

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

1.5  

 

Participation

      

 104

Maneh B    

9    

Penleigh and Essendon Grammar  

1.5  

 

Participation

      

 105

Aman K    

11  

Lakeview Senior College      

1.5  

 

Participation

      

 106

Amelia F  

9    

Albert Park College          

1    

 

Participation

      

 107

Brianna C  

7    

Box Hill High School          

1    

 

Participation

      

 108

Wajeeha S  

8    

East Doncaster Secondary

1    

 

Participation

      

 109

Jasjot O  

8    

East Doncaster Secondary

1    

 

Participation

      
             
             
             
             
             

Place

Name                      

 

Score

         
             

  1  

NORTHCOTE HIGH SCHOOL

22.5  “Zonal School Champion” trophy

        

  2  

BOX HILL HIGH SCHOOL          

21  

         

  3  

EAST DONCASTER SECONDARY

20.5

         

  4  

PENLEIGH AND ESSENDON  

20  

         

  5  

FOOTSCRAY CITY COLLEGE        

19.5

         

  6  

SUZANNE CORY HIGH SCHOOL

17.5

         

  7  

LALOR SECONDARY COLLEGE

17  

         

  8  

ALBERT PARK COLLEGE          

15  

         

  9  

LAKEVIEW SENIOR COLLEGE

12  

         

 10  

MOUNT ALEXANDER COLLEGE

11  

         

 11  

BANYULE PRIMARY SCHOOL

5